Zespół
W skład Centrum Polubownego wchodzą:
Przewodniczący
Magdalena Osińska - Radca Prawny
Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego oraz Podyplomowych Studiów z zakresu Legislacji na Uniwersytecie Warszawskim. Od marca 2017 r. jest Dyrektorem Działu Prawnego w Polskiej Federacji Producentów Żywności Związek Pracodawców, gdzie zajmuje się bieżącą obsługą prawną i realizacją projektów dla wiodących w Polsce i Europie producentów żywności, zapewniając kompleksowe doradztwo prawne w zakresie szeroko rozumianego prawa gospodarczego i prawa konsumenckiego. Ponadto pełni funkcje członka zarządu w Związku Stowarzyszeń Rada Reklamy, przewodniczącej Rady Nadzorczej w Aqua Żyrardów Sp. z o. o. oraz prowadzi indywidualną praktykę prawniczą, posiadając bogate doświadczenie procesowe z zakresu prawa cywilnego, w tym prawa pracy i prawa gospodarczego oraz prawa administracyjnego. Wcześniej ponad 7 lat pracowała w Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji na stanowisku Dyrektora ds. Prawnych. Reprezentuje od wielu lat interesy pracodawców wobec rządu i aktywnie uczestniczy w dialogu z władzami publicznymi. Brała udział w licznych inicjatywach ustawodawczych. Obecnie zaangażowana jest we współpracę z różnymi podmiotami z sektora publicznego i prywatnego, stąd zna dobrze rynek i kierunki jego rozwoju. Regularnie występuje jako prelegentka na konferencjach, ma na koncie liczne publikacje w czołowych polskich dziennikach oraz w prasie branżowej dotyczącej prawa żywnościowego.
Osoby prowadzące postępowanie – Mediatorzy/ Koncyliatorzy
Prof. INP PAN dr hab. Paweł Podrecki – Adwokat
Ekspert prawny z wieloletnim doświadczeniem w zakresie prawa własności intelektualnej, prawa konkurencji, prawa nowych technologii i prawa cywilnego. Starszy partner i współzałożyciel kancelarii Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy. Jako pełnomocnik i doradca prawny wspiera zarządy wielu dużych polskich i zagranicznych przedsiębiorstw prowadzących działalność w Polsce. Reprezentuje klientów w sprawach sądowych oraz w postępowaniach przed Prezesem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Jest członkiem Stowarzyszenia Prawa Konkurencji, Stowarzyszenia Prawa Własności Przemysłowej, arbitrem Sądu Polubownego ds. Domen Internetowych. Pełnił również funkcje arbitra Komisji Prawa Autorskiego i arbitra Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie.
Uczestniczy w pracach nad projektami ustaw oraz sporządza ekspertyzy dla Sejmu i Senatu RP. Współpracował z Komisją Kodyfikacji Prawa Cywilnego.
W kancelarii nadzoruje prace zespołów Prawa własności przemysłowej, Prawa konkurencji i ochrony konsumentów, Prawa reklamy i promocji oraz Life Sciences.
Dr Aleksandra Kunkiel-Kryńska - Radca Prawny
Specjalizuje się w szeroko pojętym prawie konsumenckim. Posiada bogate doświadczenie w doradztwie dla krajowych i zagranicznych firm z branż RTV, AGD, żywnościowej, FMCG, wyrobów tekstylnych, branży meblowej i kosmetycznej. Pracuje dla wiodących producentów, importerów, dystrybutorów i detalistów, zapewniając kompleksowe doradztwo prawne w zakresie szeroko rozumianego prawa konsumenckiego, w tym w zakresie bezpieczeństwa produktów, a także roszczeń konsumenckich i gwarancyjnych oraz prawa umów i prawa reklamy.
Partner współkierującym praktyką Consumer, Regulatory & Life Sciences w kancelarii prawnej Wierzbowski Eversheds Sutherland.
Dr Aleksandra Kunkiel-Kryńska ma na koncie liczne publikacje w czołowych polskich dziennikach oraz w prasie branżowej. Jest współautorką książki „Nieuczciwe klauzule w prawie umów konsumenckich" (C.H. Beck, 2004,2005), autorką książki „Metody harmonizacji prawa konsumenckiego w UE i ich wpływ na procesy implementacyjne w państwach członkowskich” (Wolters Kluwer, 2013) oraz współautorką książki „Prawo konsumenckie w praktyce" (C.H. Beck, 2016).
Regularnie występuje jako prelegentka na konferencjach, prowadzi też autorskie szkolenia dotyczące prawa konsumenckiego. Jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Prawa Europejskiego.
Dr Zbigniew Pinkalski – Radca Prawny
Specjalizuje się w prawie własności intelektualnej, prawie mediów i reklamy, prawie farmaceutycznym, a także w prawie sportowym i prawie konkurencji, ze szczególnym uwzględnieniem prawnej ochrony informacji i know – how. Obsługuje postępowania sądowe m.in. dla wiodących przedsiębiorstw z branży farmaceutycznej, telekomunikacyjnej, chemicznej i kosmetycznej, w tym wygrane spory przed Sądem Najwyższym.
Autor monografii pt. „Prawna ochrona formatów telewizyjnych” (wyróżnionej nagrodą Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji dla najlepszej książki roku dotyczącej rynku mediów elektronicznych) oraz licznych publikacji zarówno w prasie branżowej, blogosferze, jak i w prestiżowych czasopismach naukowych m.in. na temat tzw. ambush marketingu, zakresu ochrony prawnoautorskiej, zarządzania marką, ochrony know – how, prawa reklamy i promocji oraz prawa prasowego.
Absolwent WPiA Uniwersytetu Jagiellońskiego. Doktor nauk prawnych – doktorat obronił w 2014 roku na UJ, a rozprawa doktorska została wyróżniona nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Marta Gadomska-Gołąb – Radca Prawny
Specjalizuje się w kwestiach regulacyjnych związanych z bezpieczeństwem produktu oraz w zagadnieniach cywilistycznych związanych z obrotem produktami, ze szczególnym uwzględnieniem relacji z konsumentami. Zajmuje się również prawem farmaceutycznym, żywnościowym oraz kwestiami odpowiedzialności za produkt oraz prawem reklamy.
Partner współkierujący praktyką Consumer, Regulatory & Life Sciences w kancelarii prawnej Wierzbowski Eversheds Sutherland.
Posiada 13-letnie doświadczenie w doradztwie prawnym dla biznesu. Pracuje dla wiodących spółek z sektora farmaceutycznego, żywnościowego, FMCG, AGD, RTV, odzieżowego i meblarskiego. Wspiera klientów w zakresie znakowania i prezentacji produktu, jego zgodności z wymogami sektorowymi oraz REACH, a także w zakresie umów i modeli dystrybucji na wszystkich szczeblach obrotu. Opiniuje kampanie reklamowe w zakresie zwalczania nieuczciwej konkurencji, nieuczciwych praktyk rynkowych, prawa własności intelektualnej. Posiada bogate doświadczenie w zakresie reklamy produktów regulowanych, ze szczególnym uwzględnieniem produktów leczniczych, aptek, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, alkoholu i wyrobów tytoniowych.
Olesia Frączek – Adwokat
Kwalifikacje
Osoby prowadzące postępowanie
Osoby prowadzące postępowanie (mediator lub koncyliator) są powoływani spośród osób, które posiadają wiedzę i umiejętności w dziedzinie pozasądowego lub sądowego rozwiązywania sporów konsumenckich oraz specjalistyczną wiedzę w zakresie branży żywnościowej.
Na stanowisko mediatora i koncyliatora może być powołany ten, kto łącznie spełnia następujące warunki:
- jest obywatelem polskim i stale zamieszkuje na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej
- ukończyła wyższe studia prawnicze w Polsce i uzyskała tytuł magistra lub zagraniczne studia prawnicze uznane w Polsce
- korzysta z pełni praw publicznych
- ma pełna zdolność do czynności prawnych
- jest nieskazitelnego charakteru i swym dotychczasowym zachowaniem daje rękojmię prawidłowego prowadzenia postępowania
- posiada wiedzę i doświadczenie zawodowe związane z rozwiązywaniem sporów konsumenckich lub doradztwem w zakresie sporów konsumenckich
Przewodniczący
Na stanowisko przewodniczącego Centrum Polubownego Zarząd Federacji powołuje osobę wykonującą zawód adwokata lub radcy prawnego, która łącznie spełnia następujące warunki:
- jest obywatelem polskim i stale zamieszkuje na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej
- ukończyła wyższe studia prawnicze w Polsce i uzyskała tytuł magistra lub zagraniczne studia prawnicze uznane w Polsce
- korzysta z pełni praw publicznych
- ma pełna zdolność do czynności prawnych
- jest nieskazitelnego charakteru i swym dotychczasowym zachowaniem daje rękojmię prawidłowego prowadzenia postępowania
- posiada wiedzę i doświadczenie zawodowe związane z rozwiązywaniem sporów konsumenckich lub doradztwem w zakresie sporów konsumenckich.
Sposoby wyznaczania
Przewodniczący oraz osoby prowadzące postępowanie (mediator lub koncyliator) są powoływane na kadencje uchwałą Zarządu Federacji w liczbie niezbędnej do zapewnienia prawidłowego działania Centrum Polubownego.
Długość kadencji
Przewodniczący oraz osoby prowadzące postępowanie (mediator lub koncyliator) są powoływane na dwuletnie kadencje.